Černé měděněkrké (Variété Noir à camail cuivré) (K 255)
Kohout: Základní barva je černá; všechny kresebné znaky připomínají odstínem a výrazným leskem zbarvení mědi; hlava je měděně zlatohnědá, někdy poněkud promíšená barvou černou; krční závěs je měděně zlatohnědý s černou stvolovou kresbou; záda a vrchní část štítů křídel jsou měděně červenohnědé, většinou poněkud promíšené barvou černou; sedlový závěs je měděně zlatohnědý s černou stvolovou kresbou; ostatní opeření je černé.Podsada je tmavě šedá až šedočerná
Slepice: Základní barva je černá; hlava je černá; krční závěs je měděně zlatohnědý s bohatou černou stvolovou kresbou; ojedinělá černá nebo měděně zlatohnědá pírka v krčím závěsu se připouští; ostatní opeření je černé. Podsada je tmavě šedá až šedočerná.
VV: Světlejší zlatožlutý nebo naopak tmavší červenohnědý odstín kresby bez měděného lesku; měděně hnědá kresba na prsou a bocích ve větším rozsahu; příměs hnědé barvy v ocase; podbělená podsada, u slepice příměs hnědé barvy v horní části pláště.
Jedná se o nejvíce rozšířený barevný ráz v ČR.
Černé stříbrokrké (Variété Noir à camail argenté) (K 097)
Kohout: Stejný jako černý měděněkrký, jen měděná barva je nahrazena barvou stříbřitou.
Slepice: Stejná jako černá měděněkrká, jen měděná barva je nahrazena barvou stříbřitou.
V klubu již máme chovatele tohoto barevného rázu.
Modré měděněkrké (Variété Bleu à camail cuivré)
Kohout: Stejný jako černý měděněkrký, jen černá barva je nahrazena barvou modrou.
Slepice: Stejná jako černá měděněkrká, jen černá barva je nahrazena barvou modrou.
Chovem tohoto barevného rázu v dobré kvalitě se věnuje několik členů klubu.
Modré stříbrokrké (K 101)
Kohout: Stejný jako černý stříbrokrký, jen černá barva je nahrazena barvou modrou.
Slepice: Stejná jako černá stříbrokrká, jen černá barva je nahrazena barvou modrou.
V klubu již máme chovatele tohoto barevného rázu.
Modré (K 239)
Kohout: Jednotné šedomodré zbarvení. Ojedinělé černé pepření je přípustné. Záda, štíty křídel a ocas jsou v mírně tmavším tónu a krční a sedlový závěs jsou tmavé až modročerné. Podsada je šedomodrá, u plemen se žlutou kůží je přípustná i částěčně bílá bílá, nesmí však prostupovat na povrch krycího peří.
Slepice: Jednotné šedomodré zbarvení. Podsada je šedomodrá.
VV: Nejednotný, zažloutlý, zahnědlý, nebo rzivý odstín; černé skrvny ve velkém rozsahu; náznak tmavého nebo černého lemování; u kohouta chybějící výrazně tmavší odstín krčního a sedlového závěsu; bílá podsada u plemen s bílou kůží, prostupující bílá podsada u plemen se žlutou kůží; u slepice bílá podsada.
O jeho výskytu v ČR nemáme žádné informace.
Pšeničné (Variété Froment) (K 084)
Kohout: Hlava červenohnědá; krční závěs,sedlový závěs zlatohnědý; ramena, záda a štíty křídel červené, na štítech křídel příčně černé kovově lesklé zrcadlo; prsa, břicho a holeně černé; ruční letky jsou černé s hnědočerveným okrajem vnějšího praporu; loketní letky mají vnitřní prapory černé, vnější hnědočervený; ocas je černý se zeleným leskem.
Slepice: Hlava hnědočervená; krční závěs hnědočervený, často s náznakem černé stvolové kresby; záda, štíty křídel, sedlo a kryt ocasu jsou pšeničně zbarvené, jednotlivá pera mají světlé ostny a bělavé lemy; prsa, břicho a holeně jsou smetanově bílé, někdy až světle pšeničně zbarvené; vnitřní prapory ručních i loketních letek jsou černé nebo šedočerné, vnější pšeničně zbarvené s jemným pepřením; ocas je černý nebo šedočerný s bohatým hnědým pepřením.
VV: U kohouta výrazná hnědá kresba na prsou a holeních. U slepice celkově tmavé, hnědé zbarvení; téměř bílé letky.
V klubu již máme chovatele tohoto barevného rázu.
Krahujcové (Variété Coucou à camail argenté) (K 231)
Kohout: Zbarvení veškerého opeření připomínající prsní kresbu dravců krahujce nebo jestřába. Jednotlivá pera mají černou základní barvu přerušenou hrubými příčnými šedobílými proužky. Tyto proužky nejsou rovné, ale jsou prohnuté směrem ke spičce pera a probíhají souběžně po celé ploše pera, včetně podsady. Jejich počet je odvislý od délky pera. Šířka černých a šedobílých proužků je přibližně stejná a špičky jednotlivých per jsou v základní černé barvě. Obdobně zbarvené jsou i letky, rejdováky a srpy.
Slepice: Zbarvení je shodné s kohoutem, rozdíl je však v tom že černé proužky jsou 2x širší než proužky šedobílé a proto se slepice na první pohled jeví tmavší než kohout.
O jeho chovu v ČR nemáme žádné informace.
Černé (Variété Noir-uni) (K 238)
Kohout: Jednotné sytě černé zbarvení se zeleným leskem, který je výraznější zejména v závěsech, ocase, na zádech a štítech křídel; podsada je černá až šedočerná
Slepice: Zbarvení je shodné s kohoutem, peří má však poněkud méně lesku; podsada je černá až šedočerná
VV: Jakákoliv jiná než černá barva per; plošný fialový lesknebo fialové pruhování; světlé ostny per, bílá podsada
O jeho chovu v ČR nemáme žádné informace.
Měděně červené (Variété Fauve acajou à queue noire) (K 141)
Kohout: Základní barva je zlatohnědá, kresba je černá; hlava je zlatohnědá; krční závěs je zlatohnědý, v horní části tmavší v dolní světlejší, s jemnou černou stvolovou kresbou, která je v ideálním případě pouze na nejspodnější řadách per a nesmí tedy zasahovat příliš vysoko na krk; sedlový závěs je rovněž zlatohnědý, ale poněkud tmavší než krční a bez stvolové kresby; záda a svrchní část štítů křídel jsou leskle tmavě červenohnědé; ruční letky jsou hnědé, na vnějších praporech podél ostnů černě kreslené; loketní letky jsou na vnějších praporech hnědé, na vnitřních převážně černé; brčice jsou hnědé, černě kreslené; rejdováky jsou černé, velké srpy jsou černé se zeleným leskem, hnědé lemování je přípustné, malé srpy jsou rovněž černé, na konci hnědě lemované; podsada je lososová, zašedlá je přípustná; ostatní opeření je středně hnědé; důležitým znakem tohoto rázu je barevné odstupňování horní části pláště, kde je nejsvětlejší krční závěs, poněkud tmavší sedlový závěs a ještě tmavší záda a svrchní část štítu křídel – jednotné, neodstupňované, zbarvení těchto tří partií je považováno za velkou vadu.
Slepice: Zbarvení je téměř shodné s kohoutem; základní zlatohnědá barva je však jednotného odstínu, jen krční závěs je světlejší se zlatavým leskem; rozdíly jsou také u krční kresby, která je výrazně bohatší a na krku dosahuje výše, přibližně do poloviny; ruční letky jsou většinou o něco málo kreslené; u vrchních rejdováků je přípustný koncový hnědý lem.
VV: U kohouta i slepice silně nevyrovnaná, žlutá, červená nebo skvrnitá barva; veli slabá kresba v krčním závěsu, v ocase a brčicích; zcela šedá podsada; černé skvrny nebo větší pepření na viditelných částech křídelních krovek; u kohouta kresba v sedlovém závěsu; černé skvrny v zadní části boků nebo ocasem; vemi slabá kresba v ručních letkách; barevně neodstupňované zbarvení partií krčního závěsu, sedlového závěsu a zad a svrchní části štítů křídel.
V klubu již máme chovatele tohoto barevného rázu.
Bílé (Variété Blanche) (K 242)
Kohout: Jednotně čistě bílé zbarvení veškerého peří.
Slepice: Jednotně čistě bílé zbarvení veškerého peří.
VV: Zažloutlý odstín; příměs jakýchkoliv jiných barev.
V klubu již máme chovatele tohoto barevného rázu.
Bílé kolumbijské (Variété Blanche herminée noir) (K 127)
Kohout: Základní barva je bílá, kresba je černá; hlava je bílá; krční závěs je bílý s velmi širokou černou, lesklou, stvolovou kresbou, která zasahuje odspodu minimálně do dvou třetin délky krku; v sedlovém závěsu je rovněž černá stvolová kresba, ale podstatně slabší než v krčním závěsu; ruční letky jsou bílé, na vnějších praporech intenzivně černě kreslené, okraj vnějších praporů však musí být bílý; loketní letky jsou na vnějších praporech bílé, na vnitřních převážně černé; rejdováky jsou černé, velké srpy jsou rovněž černé na konci bíle lemované; zcela v zadní části boků pod ocasem bývá často několik malých šedočerných skvrn; u rousných plemen jsou dlouhá pera rousů bílá, černě kreslená a malé krycí opeření rousů je bílé; podsada je převážně šedá a její barva nesmí prostupovat na povrch krycího peří; ostatní opeření je bílé.
Slepice: Zbarvení je téměř shodné s kohoutem; rozdíly jsou pouze v sedle a zadní partii pod ocasem, které jsou čistě bílé, bez jakékoliv kresby a u krční kresby, která dosahuje výše až do oblasti týlu; ruční letky jsou většinou o něco méně kreslené; u vrchních rejdováků je přípustný koncový bílý lem.
VV: U kohouta i slepice silně zažloutlá barva; nevýrazná kresba v krčním závěsu, v ocase a brčicích; převážně nebo zcela bílá podsada; černé skvrny nebo větší pepření na viditelných částech křídelních krovek (na skrytých částech je čerň přípustná); na povrch krycího peří silně prostupují šedé zbarvení podsady. U kohouta zcela chybějící kresba v sedlovém závěsu a velmi slabá kresba v ručních letkách.
O jeho chovu v ČR nemáme žádné informace.
Koroptví (Variétés Doré saumonné) (K 010)
Kohout: Hlava je hnědočervená; krční závěs tmavě zlatočervený s výraznou černou stvolovou kresbou; ramena a záda nachově červená; štíty křídel jsou nachově červené s příčným černým, kovově lesklým zrcadlem; sedlový závěs zlatočervený s černou stvolovou kresbou; prsa, boky a holeně jsou černé; břicho šedočerné; ruční letky černé, většinou s úzkým tmavě hnědým lemem na vnějším praporu; loketní letky mají vnitřní prapory černé a vnější hnědé, na složeném křídle vytvářejí hnědý trojúhelník; ocas černý se zeleným leskem
Slepice: Hlava zlatočervená s náznakem černé stvolové kresby; krční závěs zlatožlutý se širokou černou stvolovou kresbou; plášť – peří na zádech, v sedle, v krytu ocasu a na štítech křídel je tmavě hnědé se světlejšími ostny a s jemným černým pepřením, které rovnoměrně pokrývá prapory jednotlivých per až do jejich okrajů; peří na prsou tmavé lososově červené se světlejšími ostny, po stranách prsou většinou s mírně zašedlým odstínem; peří na bocích hnědé až šedohnědé se světlejšími ostny; holeně a břicho šedé; ruční letky černé nebo šedočerné; loketní letky mají vnitřní prapory černé nebo šedočerné a vnější hnědé, černě pepřené; rejdováky jsou černé.
VV: Kohout: Světlejší zlatožlutý krční nebo sedlový závěs; málo výrazná nebo chybějící stvolová kresba v závěsech; hnědá barva na prsou, bocích a holeních Slepice: Zcela černá nebo čistě zlatá hlava; převážně melírovaná kresba v krčním závěsu; slité pepření v horních partiích pláště; světlé lemy na zádech a v sedle; chybějící osténková kresba; výrazná rez na štítech křídel; probělená prsa.
Chov tohoto barevného rázu se vyskytuje na území ČR.
Zdrobnělé maransky
Černá měděněkrká
Kohout: Základní barva je černá; všechny kresebné znaky připomínají odstínem a výrazným leskem zbarvení mědi; hlava je měděně zlatohnědá, někdy poněkud promíšená barvou černou; krční závěs je měděně zlatohnědý s černou stvolovou kresbou; záda a vrchní část štítů křídel jsou měděně červenohnědé, většinou poněkud promíšené barvou černou; sedlový závěs je měděně zlatohnědý s černou stvolovou kresbou; ostatní opeření je černé.Podsada je tmavě šedá až šedočerná
Slepice: Základní barva je černá; hlava je černá; krční závěs je měděně zlatohnědý s bohatou černou stvolovou kresbou; ojedinělá černá nebo měděně zlatohnědá pírka v krčím závěsu se připouští; ostatní opeření je černé. Podsada je tmavě šedá až šedočerná.
VV: Světlejší zlatožlutý nebo naopak tmavší červenohnědý odstín kresby bez měděného lesku; měděně hnědá kresba na prsou a bocích ve větším rozsahu; příměs hnědé barvy v ocase; podbělená podsada, u slepice příměs hnědé barvy v horní části pláště.
V klubu již máme chovatele tohoto barevného rázu.
Krahujcové (Variété Coucou à camail argenté) (K 231)
Kohout: Zbarvení veškerého opeření připomínající prsní kresbu dravců krahujce nebo jestřába. Jednotlivá pera mají černou základní barvu přerušenou hrubými příčnými šedobílými proužky. Tyto proužky nejsou rovné, ale jsou prohnuté směrem ke spičce pera a probíhají souběžně po celé ploše pera, včetně podsady. Jejich počet je odvislý od délky pera. Šířka černých a šedobílých proužků je přibližně stejná a špičky jednotlivých per jsou v základní černé barvě. Obdobně zbarvené jsou i letky, rejdováky a srpy.
Slepice: Zbarvení je shodné s kohoutem, rozdíl je však v tom že černé proužky jsou 2x širší než proužky šedobílé a proto se slepice na první pohled jeví tmavší než kohout.
O jeho chovu v ČR nemáme žádné informace.
O jeho chovu v ČR nemáme žádné informace.